Juuste väljalangemine on levinud probleem, mis mõjutab nii mehi kui ka naisi, põhjustades juuste järkjärgulist või äkilist hõrenemist.
Seda soodustavad mitmed tegurid, sealhulgas geneetika, hormonaalsed muutused, vananemine, haigused, ravimid ja eluviisist tulenevad tegurid.
Juuste hõrenemine võib mõjutada inimese enesehinnangut ja elukvaliteeti, põhjustades piinlikkustunnet, ärevust ja sotsiaalset eraldatust.
Kahjuks pole juuste väljalangemise vastu ravimit, kuid on olemas mitmesuguseid ravimeetodeid nagu juuste siirdamine, mis võivad protsessi aeglustada või isegi tagasi pöörata.
Juuste siirdamine on kosmeetiline protseduur, kus karvanääpsud paigutatakse pea tagaosast või külgedelt kiilanevasse piirkonda.
Juuste siirdamine on levinud protseduur meeste kiilaspäisuse raviks, kuid seda võib kasutada ka naiste juuste taastamiseks ja hõrenenud juuste piirkondade täitmiseks.
Kaks peamist juuste siirdamise meetodit on folliikulaarse üksuse siirdamine (FUT) ja folliikulaarse üksuse eemaldamine (FUE).
Juuste siirdamine FUT meetodil on protseduur, mille puhul eemaldatakse pea tagaküljelt juuksefolliikuleid sisaldav peanahariba ja jagatakse see üksikuteks transplantaatideks, mis seejärel siirdatakse kiilanenud piirkonda.
FUE puhul eemaldatakse üksikud juuksefolliikulid doonorpiirkonnast kasutades väikest ringikujulist skalpelli ja seejärel siirdatakse need kiilanenud piirkonda.
DHI on FUE kohandatud versioon, mille puhul kasutatakse spetsiaalset pliiatsilaadset tööriista karvafolliikulite samaaegseks väljavõtmiseks ja siirdamiseks.
Enne juuste siirdamist soovitame konsultatsiooni kogenud ja kvalifitseeritud kirurgiga, et arutada erinevaid meetodeid ja valida sobivaim.
Juuste siirdamine FUT meetodil on tehnika, mille puhul eemaldatakse peanaha tagaküljelt karvkattega nahariba. Riba tükeldatakse mikroskoobi all üksikuteks folliikuliteks, mida siirdatakse peanaha kiilanenud või hõrenenud piirkonda.
FUT meetodit teostatakse tavaliselt kohaliku anesteesia all ja nahariba eemaldamiseks kasutatakse skalpelli. Kui nahariba on eemaldatud, suletakse haav õmbluste või klambritega. Seejärel tükeldatakse riba mikroskoobi abil üksikuteks folliikuliteks.
Kirurg teeb kiilanevasse piirkonda väikese nõela või tera abil pisikesed sisselõiked ja siirdab neisse juuksefolliikulid.
Pärast protseduuri soovitatakse paar päeva vältida pingutust nõudvaid tegevusi ning hoida peanahk puhta ja kuivana. Õmblused või klambrid eemaldatakse 10-14 päeva pärast.
Juuste juurdekasvu ja loomuliku välimuse osas on FUT-operatsiooni abil võimalik saavutada suurepäraseid tulemusi, kuid see jätab pea tagaküljele armi, mis võib lühikeste juuste puhul nähtav olla.
Juuste siirdamine FUE meetodil hõlmab üksikute juuksefolliikulite eemaldamist peanaha doonorpiirkonnast ning nende siirdamist kiilanevatesse või hõrenevatesse piirkondadesse.
Protseduur viiakse läbi kohaliku tuimestusega. Kirurg kasutab üksikute folliikulite eemaldamiseks väikest ringikujulist skalpelli.
Kiilanevasse piirkonda tehakse väikese nõela või teraga pisikesed sisselõiked, kuhu siirdatakse juuksefolliikulid.
Võrreldes FUT tehnikaga on FUE-l mitmeid eeliseid. See ei jäta pea tagaküljele sirgjoonelist armi, mistõttu on see eelistatud variant lühikeste juustega patsientide seas.
See on ka vähem invasiivne protseduur, mistõttu on taastumisaeg lühem ja operatsioonijärgne ebamugavustunne väiksem.
Kui enamus pealaest on juba kiilas või juukseid on väga hõredalt, ei pruugi FUE meetod sobida, sest ei leidu enam piisavalt juuksefolliikuleid, mida siirdada.
Juuste siirdamine DHI meetodil eemaldatakse üksikuid juuksefolliikuleid peanaha doonorpiirkonnast ja siirdatakse need kiilanenud või hõrenevasse piirkonda.
DHI on FUE meetodile sarnane, kuid DHI puhul siirdatakse juuksefolliikuleid ükshaaval kasutades selleks spetsiaalset pliiatsitaolist tööriista. Peanahka tehakse väike sisselõige, kuhu istutatakse karvanääps.
Juuste siirdamine DHI meetodil on täpsem ja annab kirurgile folliikulite paigaldamise üle parema kontrolli. Samuti on võimalik folliikuileid paigaldada tihedamalt kui FUE meetodi puhul. Tulemuseks on loomulikuma välimusega juuksepiir ja üldtulemus.
DHI meetodit teostatakse tavaliselt kohaliku tuimestusega. Protseduuri pikkus sõltub kiilaneva piirkonna suurusest ja implanteeritavate juuksefolliikulite arvust.
DHI on väheinvasiivne protseduur, mille taastumisaeg on lühike ja armid minimaalsed. Patsiendid võivad oodata märgatavat karvakasvu mõne kuu jooksul pärast protseduuri, kuid lõplikud tulemused on nähtavad umbes 12-18 kuu pärast.
Üldiselt on DHI väga tõhus juuste siirdamise meetod, kuid see ei pruugi sobida väga hõredate juuste või suurte kiilanenud aladega patsientidele, sest pole piisavalt juuksefolliikuleid mida siirdada.
Juuste kasvu stimuleerimiseks ja juuste väljalangemise raviks kasutatakse ka tüvirakkude siirdamist. Tüvirakkudel on võime paljuneda ja muutuda teistsuguse funktsiooniga rakkudeks.
Juuksefolliikulite tüvirakkude kobarad, mis vastutavad juuste pideva kasvu eest, võivad kahjustuda või täielikult välja surra. Kui sellised tüvirakud kaovad mitmes juuksefolliikulis, võib see viia juuste hõrenemise või täieliku kiilaspäisuseni.
Tüvirakkude siirdamine on lihtne: patsiendilt võetakse tüvirakud ja istutatakse need juuksefolliikulitesse, et neist saaksid uued juuksed kasvada.
Protseduur kestab umbes tund aega ja armistumine on minimaalne või puudub üldse, sest kogu karvanääpsu eemaldamise asemel võetakse sellest ainult väike osa, mis suudab toota uusi karvu.
Pärast protseduuri võite naasta koju või tööle ja jätkata oma igapäevaseid tegevusi peaaegu ilma igasuguse ebamugavustundeta ja nähtavate märkideta tüvirakkude ravist.
Esimesi paranemismärke näete kahe nädala pärast, kuid märkimisväärsemate tulemusteni võib minna kuni üks kuu.
Kuigi tulemused võib olla märgatavad juba pärast ühte seanssi, on soovituslik teha iga paari kuu tagant lisaseanss. Nende sagedus ja arv sõltub juuste väljalangemise tüübist ja ulatusest.
- Renova Style