Paljud inimesed ei ole rahul oma kõhu välimusega. Hoolimata jõupingutustest dieedi ja treeninguga, võib peenikese keskkoha saavutamine tunduda võimatu. Eriti kehtib see nende kohta, kes on olnud rasedad, kelle kehakaal on kõikunud või kellel on geneetiline eelsoodumus rasva ladustamiseks kõhupiirkonda.
Sellistel juhtudel on lahenduseks kõhuplastika ehk tummy tuck, mille käigus eemaldatakse kõhu piirkonnast liigne nahk ja kude. Tulemuseks on siledam ja lamedam kõht.
Kõhuplastika käigus teeb kirurg sisselõike piki häbemepiirkonda puusast puusani (või mõnikord ka nabast alla). Seejärel eemaldatakse üleliigne nahk ja rasv. Naba kirurg ei puutu, see jääb kõhuseina külge kinnitatuks.
Mõnel juhul võidakse protseduuri käigus teha ka rasvaimu kõhult. Pärast operatsiooni lõpetamist jääb patsientidele alakõhule arm, mis aja jooksul tavaliselt tuhmub.
Enne kõhuplastika operatsiooni soovitatakse lõpetada suitsetamine ja vältida teatud ravimeid, mis võivad suurendada verejooksu riski või mõjutada anesteesiat. Kirurg annab ka operatsioonieelsed juhised õige toitumise ja vedeliku tarbimise kohta.
Tähtis on avaldada operatsioonieelse konsultatsiooni ajal kõik haigusseisundid või ravimite allergiad. Kirurgi juhiste järgimine aitab vähendada tüsistusi ja parandada tulemusi.
Vahetult pärast kõhuplastika operatsiooni esineb ebamugavustunnet, paistetust ja verevalumeid. Operatsiooni järel võidakse kehasse jätta ajutised drenaažitorud, mis aitavad haavavedelikul väljuda.
Oluline on järgida kirurgi juhiseid seoses valuravi, haavahoolduse ja füüsilise aktiivsuse piirangutega. Tavaliselt soovitatakse patsientidel pärast operatsiooni paar nädalat puhata ja vältida pingelisi tegevusi.
Paistetuse vähendamiseks ja kõhu toestamiseks paranemisprotsessi ajal tuleks kanda kompressioonriietust.
Tervisliku toitumise ja elustiili järgimine võib samuti soodustada paranemist ja tagada parimad tulemused.
Taastumisperiood võib sõltuvalt inimesest ja protseduuri ulatusest erineda, kuid enamik patsiente saab tavapäraste tegevuste juurde naasta mõne nädala kuni paari kuu jooksul.
Nagu iga kirurgilise protseduuriga võivad ka kõhuplastikaga kaasneda tüsistused, nagu näiteks verejooks, põletik, trombid, anesteesia tüsistused, armistumine, tuimus ja muutused naha värvis.
Tõsisemate, kuigi harva esinevate tüsistuste hulka võivad kuuluda kopsuemboolia, südameprobleemid või anesteesia kõrvaltoimed.
Oluline on arutada kõhukirurgia riske ja eeldatavat kasu kvalifitseeritud kirurgiga ning järgida hoolikalt operatsioonieelseid ja -järgseid juhiseid, et vähendada tüsistuste riski.
- New Me Health